Kvalvinnare Egfors hoppas förlänga sin segersvit i Anderstorp

08 maj 2026, 18:47

Det var Maximilian Egfors i Rouge Racing som var snabbast i säsongens första kval och därmed står i pole position i lördagens båda premiärrace på Scandinavian Raceway. – Det gick bättre än jag trodde faktiskt, medgav Egfors, som hade Alex Gustavsson och teamchefen Krister Andero närmast efter sig i resultatlistan.

Maximilan Egfors övertog förstaplatsen i resultatlistan redan på det andra varvet och efter det var det ingen som lyckades straffa hans 1.35,764. Närmast var Alex Gustafsson, Micke Kågered Racing, som på sitt bästa varv var snabbast i såväl sektor ett som tre.

– Men jag gick för hårt på däcken, värmde dem för tidigt och hade därför inte med mig dem på slutet. På mitt snabbaste varv fick jag inte till kurva fyra och fem. Eget misstag, men från andra startposition hoppas jag på två bra starter i morgon så ska vi väl försöka ta hem det här, säger Gustafsson, som var imponerad av Egfors och tror att de båda kommer att ha en rolig fight i toppen den här säsongen.

Alex Gustafsson var snabbast i fredagens båda träningar, men i kvalet kontrade Egfors.

– Jag har studerat mycket data, tittat på var jag gjort misstag och försökt att förbättra mig, säger Egfors, som redan känner sig ganska segervan i Anderstorp.

Förra helgen åkte han MX5 i SPVM på Scandinavian Raceway och fick med sig ett bra facit hem till Borås.

– Klasseger i alla tre race och dessutom banrekord, säger han och ser ut som om han gärna vill förlänga segersviten i morgon.

Bakom toppduon var Krister Andero, teamchef till Egfors, trea och bäste förare i Masters-kategorin. Avståndet upp till Egfors – nästa nio tiondelar – indikerar emellertid att Andero inte riktigt hänger med ungtupparna i toppen.

– Jag körde för dåligt och gjorde mig skyldig till en massa misstag, säger Andero, som långt ifrån har gett upp hoppet inför lördagens lopp.

– Race är race, påpekar han.

Kvalresultat.

1) Maximilian Egfors, 1.35,764

2) Alex Gustafsson, + 0,221

3) Krister Andero, + 0,881

4) Kasper Søholm, + 0,891

5) Stefan Johansson, + 0,975

6) Håkan Ricknäs, + 1,411

7) Klaus Hansen, + 1,427

8) Peter Graymon, + 2,408

9) Kaare Frogne, + 2,846

10) Rasmus Broman, + 4,343